Warsztaty malarskie

Główne hasło tegorocznych tryszczyńskich warsztatów arkowych brzmiące: „…chodź pomaluj mój świat” stworzyło twórczą atmosferę. By zaprosić wszystkich chętnych do podjęcia działań malarskich potrzeba było stworzyć Pracownię. Patio w Park-hotelu udekorowane zostało pracami uczestników zajęć plastycznych w MDK4, materiałami plastycznymi a zawołanie: „Chodź pomaluj SWÓJ ŚWIAT” (parafraza wyżej cytowanego wersetu poczyniona przez artystę malarza Waldemara Zyśka prowadzącego wrześniowe warsztaty plastyczne) zabrzmiało jak zaproszenie do aktywnego relaksu (arte-terapii). Zmotywowani Arkowicze: kolorami, strukturami; z uczuciem i wypiekami na twarzy zapełniali białe, czarne i kolorowe kartony. Etiudy wykonane w technikach rysunkowych i malarskich choć dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń estetycznych były wstępem do realizacji głównego zadania. W tym celu potrzebna była myśl przewodnia. Stało się nią credo: „SOLI DEO” (Jedynemu Bogu) umieszczone przez Stefana Wyszyńskiego  na swoim herbie biskupim. Było inspiracją do stworzenia zbiorowej wielkoformatowej mozaiki obrazującej duszę ludzką (serce) opatrzonej tym cytatem. W trakcie integracyjnych wieczorów w formie zbiorowego rozwiązywania krzyżówki została przybliżona postać i dokonania Kardynał Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (obchody uchwalone decyzją Sejmu R.P.). Każdy z uczestników wykonał także indywidualnie polichromię serca w technice: mozaiki, witrażu lub technice mieszanej które wziął do domu jako pamiątkę miłych doznań artystycznych.

mgr sztuki  Waldemar Zyśk