Danuta Budna
...dawno, dawno temu w wojskowym szpitalu przyszła na świat dziewczynka. Jako jedyna w rodzinie urodziła się w Toruniu, bowiem reszta rodziny w tym starsze rodzeństwo przywędrowała tutaj z Lubelszczyzny w poszukiwaniu swojego miejsca w życiu. Wracając do zasadniczego tematu, dziewczyna była od zawsze bardzo wrażliwa. Szybko też dorosła i nauczyła się radzić sobie w życiu mimo niepełnosprawności. Po edukacji w liceum ogólnokształcącym a po maturze studium ekonomicznym podjęła pracę w wyuczonym zawodzie. Jednak przygoda z pracą zawodową nie trwała zbyt długo ze względów zdrowotnych, więc po 6 latach zasiliła grono rencistów.
Agata Krzyżanowska
ELŻBIETA SZKLARSKA
Na pokładzie Arki zaistniałam od momentu konkursu : ? Spotkanie z pasją.?. Od samego początku czynnie uczestniczyłam w integracji środowiska zgodnie ze swoją życiową dewizą : ?Pomagając innym ? pomagam sobie.?
Mieszkam i pracuje w Toruniu. Jestem studentką III roku Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wychowuje samotnie dwójkę dzieci ? syna Łukasza i córkę Martę.
Fundacja Arka stała się dla mnie filarem i fundamentem dobra, który można siać na każdej płaszczyźnie działania wyciągając rękę do słabszych od siebie. Od chwili podpisania umowy wolontariusza Fundacji moje działania sprowadzają się przede wszystkim do pozyskiwania środków z 1% , promowanie publikacji z cyklu : Odkrywamy świat ludzi niepełnosprawnych na spotkaniach organizowanych w klubach, bibliotekach, szkołach i placówkach opiekuńczych, mediach i prasie województwa kujawsko- pomorskiego.
Zenon Miszewski urodził się w 1957 roku. Mieszka w Ustce. Mówi że czuje się Pomorzaninem, jednak tylko półkrwi Kaszubem, gdyż jego ojciec był rodowitym mieszkańcem Ziemi Bytowskiej, ale mama dotarła tu z Kresów Wschodnich wraz z przesiedleńcami po 1945 roku.
Z zawodu jest Technikiem Mechanikiem Urządzeń Okrętowych, jednak twierdzi, że w tym fachu się nie spełnił, ponieważ większość życia muzykował.
Zaczął pisać od czasu, kiedy zachorował na SM ( stwardnienie rozsiane). ? Proza zassała mnie i stała się moją pasją ? mówi. ? Na początku pisanie było tylko zainteresowaniem i swego rodzaju rehabilitacją, teraz jednak nie potrafię istnieć bez niego ? dodaje.
Choroba wyostrzyła mu spostrzegawczość. Pozwoliła też nabrać dystansu do siebie i do otoczenia. A autoironia, której daje upust w swoich tekstach pozwala mu śmiać się z własnych słabości, śmiać się ze swych mocnych stron i kpić z niepowodzeń. Można to zauważyć w opowiadaniach i felietonach, które zostały opublikowane w książkach ? zbiorach: ?Przenikanie światów", ?Spotkanie z pasją", ? Uśmiech dobry na wszystko" wydanych przez Fundację ARKA Bydgoszcz.
Tekstem ?Dwie sosny" w którym opowiada o swojej rehabilitacji i powrocie po latach do ćwiczeń kulturystycznych, zdobył I nagrodę w konkursie literackim organizowanym przez Fundację Arka Bydgoszcz. Jest autorem i wydał powieść ?Dlaczego tak?"
Wojciech Nyziak
Urodziłem się i mieszkam w Sieradzu
Pasją mojego życia jest rzeźbienie w drewnie. Poprzez postacie w drewnie zawarte przekazywałem swoje spojrzenie na świat. Brałem udział w licznych konkursach zdobywając wiele nagród, miałem też kilka indywidualnych wystaw.
Od kilku lat spełniam się również, jako grafik komputerowy. Projektuję znaki graficzne, przygotowuję publikacje do druku, robię rysunki satyryczne.
Jacek Ryng wyzaczony przez Fundację Arka
do konkursu Człowiek bez barier
Marek Dubiński
Marek Dubiński wywalczył 3 miejsce w klasie 7 w 1 Grand Prix Polski w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku w dniach 20-22.05.2016.
To największy sukces indywidualnym Marka w zawodach tej rangi.
Marek Dubiński w pierwszym meczu w grupie wygrał 3:0 z Mateuszem Knapkiem (Start Katowice).
W drugim meczu przegrał 0:3 z Michałem Deigslerem (Start Poznań).
Z drugiego miejsca wyszedł z grupy.
W I rundzie przegrał 0:3 ze Zbigniewem Kuraszem (TOP Bolesławiec). Został przesunięty do drabinki tylnej i w kolejnym meczu wygrał 3:0 z Markiem Kołbucem (TOP Bolesławiec) i Bogdanem Czarnowski (Start Białystok). W meczu o miejsca 3-4 zwyciężył Adama Żurawskiego 3:1.
Od lewej: 2m. Jarosław Muszyński (Start Gdańsk), 1m. – Michał Deigsler (Start Poznań), 3-4m. Maksym Chudzicki (Start Radom), Marek Dubiński (Start Wrocław)
W dniach 4-6 września 2015 r. odbył się XV Ogólnopolski Turniej w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych w Węgierskiej Górce. WZSN „Start” Wrocław w składzie: Jolanta Kopaczyńska, Daniel Staszak, Paweł Jabłoński i Marek Dubiński (kapitan) wywalczyła 1 miejsce w turnieju drużynowym. To jeden z największych sukcesów w turniejach ogólnopolskich.
W turnieju indywidualnym Marek Dubiński zajął 2 miejsce w kl.6-8. Największy sukces w turnieju ogólnopolskim.
W pierwszym meczu wygrał 3:1 ze Zbigniewem Kuraszem (TOP Bolesławiec). W drugim meczu wygrał 3:0 z Markiem Beszczyńskim („Start” Jelenia Góra). W trzecim meczu przegrał 0:3 z Grzegorzem Pieronkiem (Eurobeskidy Łodygowice I). W półfinale wygrał 3:0 z Wojciechem Wlazłą („Start” Skierniewice. W meczu o 1 miejsce przegrał 0:3 z Grzegorzem Pieronkiem (Eurobeskidy Łodygowice I).
W dniach 5-7.12.2014 r. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Drzonkowie.
WZSN "Start" Wrocław w składzie Jolanta Kopaczyńska, Marek Dubiński (kapitan), Daniel Staszak, Paweł Jabłoński i Jakub Mirosław zajął 4 miejsce. To jeden
z największych sukcesów WZSN „Start” Wrocław w historii.
W pierwszym meczu przegraliśmy z drużyną Start Zielona Góra I 0:5.
W drugim meczu wygraliśmy z drużyną Start Szczecin 5:0
Zajęliśmy 2 miejsce w grupie A i awansowaliśmy do ćwierćfinału.
W wyniku losowania trafiliśmy w walce o półfinał na Start Katowice i wygraliśmy mecz 3:0
W półfinale przegraliśmy z IKS Jezioro Tarnobrzeg I 0:3.
Mecz o 3 miejsce przegraliśmy nieznacznie z IKS AWF Warszawa 2:3.
W dniach 5-7 września 2014 r. odbył się po raz 14 Ogólnopolski Turniej w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych w Węgierskiej Górce. Marek Dubiński zajął 4 miejsce w turnieju indywidualnym w kl.6-8.
W pierwszym meczu wygrał 3:0 ze Zbigniewem Kuraszem (TOP Bolesławiec). W drugim meczu przegrał 0:3 z Michałem Deigslerem (Start Poznań). W trzecim meczu wygrał 3:1 z Tomaszem Miką (Bielsko-Biała), w meczu o 3 miejsce przegrał 0:3 z Waldemarem Krzemińskim
W dniach 24-26 października 2014 r. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Pleszewie.
Marek Dubiński został ćwierćfinalistą Mistrzostw Polski w klasie 8.
W pierwszym meczu wygrał 3:2 ze Zbigniewem Kuraszem (TOP Bolesławiec), choć przegrywał już 0:2.
W drugim meczu przegrał 2:3 z Pawłem Mazurykiem (Jezioro Tarnobrzeg).
W trzecim wygrał 3:0 z Markiem Ryńskim (Start Bydgoszcz).
Zajął 2 miejsce w grupie i w 1/8 finału wygrał 3:0 z Markiem Pietrzakiem (Start Gorzów Wlkp).
W ćwierćfinale przegrał z Piotrem Grudniem (Start Zielona Góra) 0:3, który jest złotym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012.
31 maja 2014 r. - 2 miejsce w turnieju tenisa stołowego w ramach Dolnośląskiego Święta Sportu
21 czerwca 2014 r. - 4 miejsce w II GRAND PRIX POLSKI w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych w Gołuchowie.
28 czerwca 2014 r. – 4 miejsce w III GRAND PRIX POLSKI w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych w Wiśle.
W dniach 23-25 maja 2014 r. odbyło się I GRAND PRIX POLSKI Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Raszkowie. Marek Dubiński wywalczył 4 miejsce w kat. VIII.
15 marca 2014 r. miały miejsce Otwarte Mistrzostwa Głuchołaz w Tenisie Stołowym. Marek Dubiński wywalczył 3 miejsce indywidualnie w kategorii rocznik 1994 i starsi.
W dniach 22-24 listopada 2013 r. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Bielsku-Białej. Marek Dubiński został ćwierćfinalistą Mistrzostw Polski w kat. VIII.
W pierwszym meczu przegrał 0:3 (-5,-8,-5) z Marcinem Skrzyneckim (Start Zielona Góra), który jest złotym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012.
W drugim meczu wygrał 3:0 (4,4,6) z Markiem Pietrzakiem (Start Gorzów Wlkp).
Zajął 2 miejsce w grupie i w kolejnej rundzie zagrał z Henrykiem Dąbrowskim (Start Szczecin), którego zwyciężył 3:0 (6,5,4).
W ćwierćfinale przegrał 0:3 (-6,-7,-8) z Piotrem Grudniem (Start Zielona Góra), który jest złotym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012.
Z okazji Święta Uczelni w dniu 14 listopada 2013 odbyły się Otwarte Mistrzostwa Politechniki Wrocławskiej w Tenisie Stołowym. W kategorii "wykładowcy/absolwenci" 2 miejsce i srebrny medal wywalczył Marek Dubiński.W drodze do finału pokonał kolejno: Grzegorza Macha (2:0), Annę Domaradzką-Żyłę (2:0). W finale uległ Władysławowi Bilskiemu (0:3).
Światowy Dzień Osób Jąkających Się
XIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawych
Nagroda za 5 miejsce
(01:08 oraz 03.40)
W dniach 01-02.09.2012 odbyła się II Mini Olimpiada Dolnośląska Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym "Złota Rakietka".
Marek Dubiński (WZSN ?Start" Wrocław) wywalczył 3 miejsce w kat. VI-VIII.
W ramach święta studentów - Juwenalia 2012 na Politechnice Wrocławskiej, 17 maja 2012, odbyły się otwarte Mistrzostwa w Tenisie Stołowym.
W kategorii wykładowcy/absolwenci amatorzy open 1 miejsce i złoty medal zdobył Marek Dubiński.
W kategorii "pracownicy i studenci niepełnosprawni" 1 miejsce i złoty medal zdobył Marek Dubiński.
W tym dniu odbył się finał kwietniowego turnieju osób niepełnosprawnych, który wygrał Marek Dubiński (z Dawidem Kaźmierczakiem 3:0). W turnieju majowym również triumfował Marek, który w finale pokonał po zaciętej walce Dawida Kaźmierczaka 3:2.
W jednym dniu cztery 1 miejsca, to największy dotychczasowy sukces Marka.
Z okazji Święta Uczelni w dniu 17 listopada odbyły się Otwarte Mistrzostwa Politechniki Wrocławskiej w Tenisie Stołowym. W kategorii "wykładowcy/absolwenci" złoty medal wywalczył Marek Dubiński.