Fundacja Arka

Bydgoszcz

Poradnictwo psychologiczno zawodowe
?Poznaj siebie, wykorzystaj swoje możliwości?

 

Tekst Moniki Łysek.

"Z Arką płyniemy do pracy"

Może być nie tylko pożytecznie ale i przyjemnie:)

Może być nie tylko pożytecznie ale i przyjemnie:) 

Zazwyczaj wakacje kojarzą się z wypoczynkiem, oderwaniem od rzeczywistości i totalnym lenistwem. Wykorzystujemy letnie, słoneczne dni, by wyjechać w góry, nad morze czy nad jeziora i oderwać się od codzienności, nabrać nowej energii. Jednak nie zawsze wakacyjny wyjazd jest wypoczynkiem, nawet gdy wyjeżdżamy w turystycznie atrakcyjne miejsce.


[Rozmiar: 44500 bajtów]

Każdy z nas wie, że największym problem w Polsce jest bezrobocie, które dotyka wszystkie grupy społeczne, w tym również niepełnosprawnych. W kraju jest około 4.235.000 niepełnosprawnych, w tym aktywnych zawodowo zaledwie 733.000. Niepełnosprawnym, którzy borykają się przede wszystkim z własnymi ograniczeniami natury fizycznej, a także muszą nierzadko pokonywać bariery i uprzedzenia tkwiące w społeczeństwie, o wiele trudniej jest podjąć jakąkolwiek aktywność zawodową.


[Rozmiar: 39379 bajtów]

Dlatego z myślą o nich Fundacja Arka z siedzibą w Bydgoszczy, organizuje warsztaty psychologiczno-zawodowe pod hasłem ?Uwierz w siebie, poznaj swoje możliwości?. Motto to jest bardzo sugestywne, gdyż większość niepełnosprawnych po prostu straciło wiarę w siebie, a co za tym idzie czują się opuszczeni, nic nie warci i zagubieni w społeczeństwie, nie potrafiący walczyć o siebie i swoje prawa na rynku pracy.

Program jest całoroczny, a dziesięciodniowe warsztaty odbywają się raz w miesiącu w Ustroniu Górskim w Hotelu Magnolia.

Myliłby się ten, kto by stwierdził, że na pewno za dużo pracy nie było, a zajęcia były mało intensywne. Nic bardziej mylnego. Ponad dwudziestu uczestników musiało wykazywać pełną aktywność i koncentrację od 9 rano do 18, z półtora godziną przerwą na obiad.


[Rozmiar: 42301 bajtów]

Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że połowa sukcesu zależy od tego, jak się zaprezentujemy potencjalnemu pracodawcy, a co za tym idzie, jakie wrażenie po sobie zostawimy. W arkana autoprezentacji połączoną z prostymi ćwiczeniami oddechowymi, wprowadzał zainteresowanych aktor Teatru Śląskiego, Zbigniew Wróbel. Autoprezentacja to poniekąd gra, choć oczywiście gramy siebie, chcąc się jak najlepiej zaprezentować. To jak się prezentujemy, jak mówimy i o czym mówimy, mogliśmy się przekonać wszyscy podczas zajęć, na których autoprezentacja była nagrywana na kamerę, a potem odtwarzana. Dla wielu był to nie lada stres i ogromne przeżycie, ale również możliwość obiektywnego spojrzenia na siebie oczami innych.


[Rozmiar: 34201 bajtów]

Dla większości osób biorących udział w warsztatach, niezwykle istotnymi i interesującymi zajęciami, były spotkania z psycholog, Danutą Sachą. Właśnie na tych zajęciach wszyscy mogli uwierzyć w siebie i poznać swoje możliwości. Potencjał, pewne predyspozycje drzemią w każdym z nas, tylko nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Często talenty są zakopane tak głęboko, że nie uświadamiamy sobie ich istnienia, a przecież warto wiedzieć w czym jesteśmy mocni i co możemy sprzedać potencjalnemu pracodawcy. Warto też nazwać i w ten sposób uświadomić sobie nasze pragnienia i dążyć do ich realizacji metodą ?małych kroczków?, bo przecież każdy z nas wie, że nie od razu Kraków zbudowano.


[Rozmiar: 27085 bajtów]

Nie mniej istotną rzeczą niż poznanie swoich predyspozycji zawodowych, jest świadomość przysługujących nam praw jak pracownikom, ale również korzyści dla pracodawcy, który zechce zatrudnić osobę niepełnosprawną. Kto wie czy ta druga sprawa nie jest ważniejsza i w sytuacji dla nas istotnej, nie przeważy szalę na naszą korzyść. W skrócie można rzec, że za niepełnosprawnym pracownikiem idą konkretne pieniądze z tytułu różnych dotacji.


[Rozmiar: 25733 bajtów]

Dotacje z PFRON-u mogą dotyczyć m.in.: dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego pracownika, przystosowanie miejsca pracy, dostosowanie pomieszczenia oraz zwrot kosztów przeznaczonych na szkolenia. Obecnie jeszcze trwają prace nad kolejną zmianą ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w której niektóre zapisy mogą być jeszcze korzystniejsze dla pracodawców. Zawiłości przepisów prawnych starali się przybliżyć w sposób, jak najbardziej prosty i obrazowy, Renata Berg i Radosław Olszewski.


[Rozmiar: 33064 bajtów]

Bardziej luźne lecz nie mniej ambitme zajęcia prowadzili dziennikarze, Hanna Knap oraz Andrzej Jakubiczka. Plonem tych zajęć były mini gazetki, z każdego turnusu:


[Rozmiar: 28002 bajtów]

Dodatkowo Pan Ryszard Tokarski stworzył śliczny kalendarz, który ilustruje to co działo się podczas poradnictwa.
Kliknij, aby pobrać plik z kalendarzem.


[Rozmiar: 45396 bajtów]

Dziesięć intensywnych i pracowitych dni szybko minęło. Zdobyta wiedza została w głowach i materiałach przygotowanych przez Fundację Arka. Teraz od samych niepełnosprawnych zależy czy i na ile ją wykorzystają dla siebie oraz czy przekażą ją innym w swoich środowiskach. Na życie towarzyskie było mało czasu, na to, by poznać siebie nawzajem pozostawały jedynie wieczory. Jednak kontakty na pewno pozostaną, choćby po to, by wzajemnie się mobilizować, dzielić osiągnięciami i informować się o kolejnych krokach na drodze kariery.


[Rozmiar: 43891 bajtów]

Fundacja Arka, a przede wszystkim jej prezes Barbara Olszewska, od kilku lat działa prężnie organizując przeróżne programy, mające na celu zaktywizowanie niepełnosprawnych na różnych płaszczyznach życia społecznego. Tegoroczny projekt trafił w dziesiątkę w oczekiwania środowiska niepełnosprawnych. Miejmy nadzieję, że następne będę równie udane.

 

Mamy profil na Facebooku

1,5 % dla Funkcji Arka

Przekaż nam 1,5%
ze swojego rozliczenia
podatkowego.

Pomóż Nam Pomagać...

logo oppNasza Fundacja to organizacja
pożytku publicznego.

KRS: 0000294020 

 

1 5 3x2

   Czytaj więcej...

Spotkanie z Mistrzem

Drodzy Arkowicze!

Jest już dostępna płyta z tegorocznego spotkania w Pieczyskach. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Fundacją. tel. 52 322 56 70

spotkanie 2014

Polecamy

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 60

Wczoraj 211

W tym tygodniu 271

W tym miesiącu 4522

Wszystkie wizyty 1269840

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu