Zwycięzcy trenują,
przegrani tłumaczą się.
Ania Kasparewicz
Spotkanie z Pasją
Ta książka, to kolejna, czwarta już edycja z naszego cyklu „Odkrywamy świat osób niepełnosprawnych”, będąca podsumowaniem Ogólnopolskiego Konkursu „Spotkanie z mistrzem”, którego uczestnicy tym razem mieli za zadanie opisać swoją pasję i przybliżyć innym postać mistrza, który jest dla nich wzorem.
Ogłaszając konkursy nigdy nie narzucamy ich uczestnikom sztywnych ram. Chcąc poznać ich spojrzenie na dany temat, proponujemy piszącym swobodne podejście do poruszanych zagadnień. Stąd też bierze się taka różnorodność form i treści. Jedni bardziej skupili się na swojej pasji, a inni na mistrzu, który jest dla nich niedoścignionym wzorem.
Na Konkurs wpłynęły 104 prace. Kapituła pod przewodnictwem dyrektora anteny Radia PIK Ewy Kurzawy oraz Bożeny Szymańskiej, dziennikarki Gazety Pomorskiej wyróżniła cztery autorki, których prace otwierają tę książkę. Najwyżej oceniony został tekst Agaty Krzyżanowskiej, a trzy równorzędne wyróżnienia przyznano: Marzenie Janus, Alicji Nyziak i Katarzynie Żeglickiej. Pozostałe prace wybrane przez Kapitułę zostały w obszernych fragmentach umieszczone w dalszej części ksiązki.
Ta różnorodność podejścia do tematu Konkursu spowodowała, że książka niejako samoistnie ułożyła się w kilka rozdziałów, które umożliwiają Czytelnikowi zarówno spotkanie z ciekawymi ludźmi, jak też z autorytetami będącymi dla nich inspiracją. Można w ten sposób poznać zainteresowania i pasje, które nadają sens życiu wielu osób niepełnosprawnych. Możliwe, iż niektóre fragmenty książki będą dla Was inspiracją do własnej, indywidualnej drogi w poszukiwaniu swojej Pasji oraz swego Mistrza. Zawarte w książce teksty wskazują, że Mistrzem nie musi być postać wykreowana przez media, ale konkretna osoba z bliskiego nam otoczenia. Spójrzmy, więc na niego oczami Andrzeja Boreja, który pisze:
„(...)Gotowi na spotkanie z mistrzem? – Któż to taki, mistrz? Sadzę, że tak właściwie, to nigdy nie jesteśmy gotowi na takie spotkanie. Boimy się, boimy się własnych wyobrażeń o mistrzu i mistrzostwie. A tak naprawdę, mistrzowie nas otaczają, trzeba ich tylko dostrzec. W poszukiwaniu mistrza spróbujmy również spojrzeć inaczej na siebie samych. Tak, jak w sobie znajdziemy największego nam wroga, tak też, być może, drzemie w nas mistrz. Próbuję sobie wyobrazić, co napisałbym na wyżej zadany temat powiedzmy; dwadzieścia lat temu, – dlaczego dwadzieścia akurat? No, to niech będzie piętnaście – mam na myśli pewną, niedokładnie określoną, cezurę czasową. Moje myśli, przemyślenia, stosunek do rzeczywistości, otaczającego mnie świata – przed pojawieniem się mojej choroby i dzisiaj. Dzisiaj, kiedy jestem osobą niepełnosprawną, kaleką, bo od 2004 r. mam zdiagnozowane SM. Oczywiście, że nie wiem, ale cieszę się, że podjąłem próbę zwerbalizowania pewnych moich myśli...”
A co z nami? Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z Mistrzem, na odkrycie pasji, która nada nowy sens naszemu życiu?
W imieniu Fundacji Arka zapraszam do refleksyjnej lektury tej niezwykłej książki
Barbara Olszewska