Działalność Fundacji
Fundacja postawiła sobie za cel przybliżenie społeczeństwu środowiska osób niepełnosprawnych.
"Odkrywamy świat osób niepełnosprawnych" to nasze podstawowe hasło.
Przez nie realizujemy aż dwa punkty działalności statutowej, a więc integrację społeczną oraz działalność oświatową i wydawniczą w zakresie współistnienia zdrowych i chorych.
Odkrywanie świata osób niepełnosprawnych zaczęliśmy od ogłoszenia konkursu w 2003 roku pt. "Świat i ja moje dobre i złe dni" polegający na opisaniu przez uczestnika swoich dobrych i złych chwil w życiu. Wyróżnione opowiadania wydaliśmy w książce pod konkursowym tytułem.
Jedna z uczestniczek pisze "nie miałam okazji by poznać świat, świat nie miał okazji by poznać mnie"
Tą pozycją umożliwiliśmy światu poznanie wielu wspaniałych uczestników naszego konkursu.
W 2004 roku poprzez konkurs: "Uśmiech dobry na wszystko - poszukujemy niepełnosprawnych satyryków" chcemy przedstawić społeczeństwu niepełnosprawnych, jakich jeszcze nie znamy, którzy mimo niedogodności losu potrafią patrzeć na świat z humorem, z przymrużeniem oka dostrzegać jego niedoskonałości.
Do aktywizacji niepełnosprawnych przyjęliśmy formę konkursu, bowiem można z nią trafić do wszystkich, nawet tych z małej miejscowości.
Celem tych przedsięwzięć jest szerzenie idei akceptacji społecznej i tolerancji.
Główny cel to integracja osób niepełnosprawnych poprzez działania twórcze. Chcemy stworzyć artystyczną grupę twórczą, która stworzy materiał i nawiąże kontakty z istniejącymi grupami teatralnymi, którzy profesjonalnie przedstawią materiał na scenie.
Aktywizujemy niepełnosprawnego poprzez różne formy: konkursy, wystawy, warsztaty, konferencje, spotkania integracyjne. Odrywamy go od jego miejsca zamieszkania i jakby automatycznie wprowadzamy pewne elementy rehabilitacji psychicznej. Powodujemy, że przez chwilę zapomina on o swoim położeniu i korzysta z form rekreacji w praktyce dostępnym zdrowym.
Z naszego dotychczasowego doświadczenia i w oparciu o przeprowadzone ankiety wynika, że niepełnosprawni jak i ich rodziny niezwykle sobie cenią tę formę rehabilitacji.
To oni wymyślili hasło poprzez aktywizację i integrację do rehabilitacji.
Najlepiej obrazuje to zjazd społeczności internetowej osób niepełnosprawnych
Każde takie spotkanie to okazja do przedstawienia osiągnięć, wytyczenia sobie zadań na przyszłość, wymiany doświadczeń, możliwość spotkania z przedstawicielami władz, aktywny udział w zajęciach sportowych. Dla mniej aktywnych to sposób pokazania jak można żyć mimo wszystko.
Najważniejsze w tym wszystkim to fakt, że osoby będące tylko i wyłącznie w kontakcie telefonicznym chcą się tak poprostu poznać i spotkać.
Opracowane przez nas ankiety rozprowadzane w środowisku osób niepełnosprawnych mają w przyszłości pomóc fundacji stworzyć program celujący w prawdziwe potrzeby tego środowiska. Ponadto mają nas upewnić, że kierunek przez nas obrany jest słuszny.