Fundacja Arka

Bydgoszcz

 Ustroń, Hotel Magnolia, 02.06 - 12.06.2007

Poradnictwo psychologiczno zawodowe
?Poznaj siebie, wykorzystaj swoje możliwości?

 

 

Nietypowi goście w ?Magnolii?

Ustroń to przepiękna miejscowość w Beskidzie Śląskim. Regenerować swoje siły przyjeżdżają tutaj kuracjusze z kraju i zza granicy. Osoby niepełnosprawne mają możliwość skorzystania z uroków i atrakcji tej miejscowości. Przyjazny dla nich jest położony w Ustroniu Zawodziu hotel ?Magnolia?. Niektóre z pokoi dostosowane są do osób niepełnosprawnych poprzez większą szerokość drzwi, barierki, krzesełka, przystosowanie łazienki. Osoby z dysfunkcją ruchu (na wózkach inwalidzkich) mogą bez problemów poruszać się po terenie hotelu i wokół niego dzięki windzie i podjazdom.


Gościom hotel oferuje kawiarnię, kawiarenkę internetową, saunę, mini siłownię, całodobowy kiosk z napojami, słodyczami i prasą. Dla chętnych chcących spędzać czas aktywnie ?Magnolia? oferuje boisko do piłki nożnej i siatkówki, rowery i badminton. Dzieci mają możliwość skorzystania z placu zabaw i gier. Doskonałym miejscem do integracji jest ?bacówka? z ogniskiem. To tutaj Fundacja Arka w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zaprasza osoby niepełnosprawne na szkolenia ?Poznaj siebie, wykorzystaj swoje możliwości?. 2.06.2007 rozpoczęło się szóste szkolenie w ramach tego Programu. Zgromadziło ono osoby niepełnosprawne z różnych regionów Polski, które chcą poznać swoje możliwości, odkryć nowe zalety i ukryte w nich wartości, chcące integrować się ze społeczeństwem oraz poszukujące pracę. Wiedza uzyskana na szkoleniu będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zaistnieje możliwość zrealizowania jej we własnym środowisku zamieszkania.

Magda Szukalska, Alicja Nyziak, Renata Pestka.


Zwierzenia aktora

Dwa pytania do aktora Teatru Śląskiego w Katowicach, Zbigniewa Wróbla: Jak zaczęła się Pana przygoda z teatrem zawodowym?

Zacząłem pracę w 1978r. w teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, a od 20 lat występuję w Katowicach.

Które z granych dotychczas ról najbardziej Pan zapamiętał?

Grałem m.in. Papkina w Zemście, a także w monodramie ?Mechaniczna Pomarańcza?. Ostatnio występowałem w głównej roli w farsie ?Mayday?. Bardzo ważnym doświadczeniem i pasjonującym zajęciem jest dla mnie również praca z osobami niepełnosprawnymi. Oprócz współpracy z Fundacją Arka prowadzę też w Dąbrowie Górniczej integracyjną grupę ?Prometeusz?.

Dziękujemy za rozmowę życząc wielu sukcesów artystycznych.

Dariusz Wysocki, Kamil Milewski


Strzelcy w Ustroniu

(rozmowa z Aliną i Stasiem)

Skąd przyjechaliście i jak długo znacie się?

Przyjechaliśmy z Nowego Dworu i Nicwałdu. Znamy się już kilka lat ale na takim szkoleniu jesteśmy pierwszy raz.

Ponoć połączyła Was wspólna pasja ? strzelectwo sportowe?

Staś ? tak, należymy do Klubu Sportowego Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu. Tam też chodzimy na treningi; dwa razy w tygodniu po cztery godziny. Jest to obiekt prywatnej strzelnicy ?Strzelec?.

Pochwalcie się swoimi osiągnięciami...

Staś ? na ostatnich Mistrzostwach Polski w strzelectwie w Bydgoszczy zdobyłem brązowy medal w strzelaniu z karabinka pneumatycznego, a oprócz tego V miejsce w strzelaniu z kbks w pozycji leżącej.

Jesteście młodymi ludźmi, na pewno jeszcze uczycie się?

Staś ? w tym roku zdałem maturę, myślę też o dalszej nauce.

Alina ? ja także jestem tegoroczną maturzystką i również mam zamiar zdawać na studia.


Jak Wam się podoba w Ustroniu?

Staś ? bierzemy czynny udział we wszystkich zajęciach, a po kolacji zwiedzamy miasto. Podziwiamy przyrodę, roślinność, staramy się jak najwięcej zobaczyć, ... no, i to świeże powietrze....

Alina ? czyścimy sobie płuca (śmiech)

Wasze twarze są podczas naszej rozmowy uśmiechnięte i życzliwe. Czy tak jest zawsze?

Staś ? pogoda ducha nigdy nas nie zawodzi.

Alina ? potwierdzam to, co Staś powiedział.

Życzymy więc wytrwałości w Waszych planach życiowych i dalszych sukcesów sporcie.

Danuta Brzozowska, Maria Szmuda, Agnieszka Modrzejewska i Beata Kaczorowska

 

Kwitnąca ?Magnolia?

Rozmowa z p. Joanną Podżorską, recepcjonistką hotelu ?Magnolia? w Ustroniu Zawodziu.

Proszę o przedstawienie nam krótkiej historii hotelu.

Hotel ?Magnolia? powstał w latach 1986-87.

Ile jest tutaj miejsc noclegowych?

Są u nas 174 miejsca noclegowe, w tym pokoje 1- ,2- ,3- i 4-osobowe oraz apartamenty dwupokojowe.

Fundacja Arka od kilku lat organizuje tu poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Jakie w związku z tym hotel posiada udogodnienia?

Podjazd dla niepełnosprawnych, przystosowane łazienki i część pokoi; w tym uchwyty, krzesełka, toaleta, rozstaw drzwi przystosowany do wjazdu wózkiem.

Jakimi dodatkowymi informacjami dysponuje recepcja?

Mamy folder w języku polskim, niemieckim i angielskim, Informator o Ustroniu, przewodnik z trasami rowerowymi i trasami górskimi. Można uzyskać także informacje o rozkładzie jazdy PKP i PKS, kościołach. Hotel dysponuje także ofertą na przedłużone weekendy organizując piesze wycieczki, wieczorki taneczne i ogniska. Warto do nas przyjechać!

Dziękujemy za rozmowę.

Magda Szukalska, Alicja Nyziak, Renata Pestka.

 

Wisła ? miejscowość otwarta dla wszystkich

Położone w Beskidzie Śląskim, na terenie Śląska Cieszyńskiego miasto Wisła leży w rozgałęzionej dolinie królowej polskich rzek. Rdzennymi mieszkańcami są górale śląscy. Teren miasta obejmuje obszar źródliskowy rzeki Wisły. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka (będące wraz z potokiem Malinka rezerwatem pstrąga potokowego), które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Centrum Wisły położone jest średnio na wysokości 430 m.n.p.m. Otaczające je grzbietowiska przewyższają doliny o 300 ? 600 m. Najwyższe wzniesienia to Barania Góra (1220 m.n.p.m). oraz Stożek (978 m.n.p.m). Specyficzną cechą Wisły jest wielowyznaniowość. W niespełna dwunastotysięcznej miejscowości dominuje wyznanie protestanckie i katolickie, resztę stanowią mniej popularne konfesje. Na terenie miasta znajduje się pięć świątyń ewangelickich, pięć kościołów katolickich i cztery świątynie innych wyznań. Pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości została odnotowana


w 1615 r. w księgach Komory Cieszyńskiej. W 1915r. została uznana przez Rząd Krajowy w Opawie letniskiem, a w 1962 roku otrzymała prawa miejskie. narciarskich typu orczykowego i talerzykowego. Ogromną atrakcją są także zimowe kuligi przy świetle pochodni. Ponadto Wisła dysponuje 17 wyciągami, trzema skoczniami narciarskimi, w tym jedną w samym centrum miasta oraz nowo budowaną skocznią Malinka. Nic więc dziwnego, że z tego miasta wywodzi się najsłynniejszy skoczek Adam Małysz, którego rzeźba naturalnej wielkości wykonana z białej czekolady stoi w centrum miejscowości. W lecie Wisła proponuje wiele szlaków turystycznych i rowerowych. Wśród licznych zabytków turyści mogą obejrzeć m.in.: karczmę z 1794r. mieszczącą obecnie Muzeum Miejskie, kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r. będący przykładem architektury klasycystycznej, starą szkołę wzniesioną w 1824 r. czy drewniane wille z początku XX wieku. Miasto również jest otwarte na sport. Znajduje się tu Ośrodek Sportowy START, organizujący turnusy rehabilitacyjne, który powstał przed II wojną światową i już wtedy posiadał unikatowy system podgrzewania wody w basenie przy pomocy luster umieszczonych dookoła niecki. Znakomicie wyposażone obiekty oraz liczne urządzenia sportowe od kilkudziesięciu już lat służą najlepszym sportowcom przygotowującym się do imprez najwyższej rangi, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. Ośrodek prócz przygotowywania sportowców zajmuje się także organizacją zawodów.

Kinga i Krzysztof Macak


W dniu 04 czerwca 2007r. grupa uczestników programu ?Poznaj siebie, wykorzystaj swoje możliwości" organizowanego przez Fundację Arka z Bydgoszczy udała się do Bielsko-Białej gdzie zapoznała się z działalnością Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki. Powstałe w 1999 roku Stowarzyszenie działające głównie w Bielska-Białej i okolicy skupia artystów, pedagogów oraz animatorów kultury działających na rzecz grup zagrożonych społecznym wykluczeniem, z ograniczonym dostępem do świata kultury i sztuki ? dzieci, młodzież, dorosłych i osoby w podeszłym wieku. Są wśród nich między innymi niepełnosprawni fizycznie i umysłowo, młodzież sprawiająca kłopoty wychowawcze oraz ze środowisk dysfunkcyjnych, osoby uzależnione, wychowankowie domów dziecka, a także z placówek resocjalizacyjnych i opiekuńczych. W ciągu kilkudziesięciu minut pobytu można było zapoznać się z działalnością Ośrodka związaną z przygotowaniem osób niepełnosprawnych do samodzielnego życia oraz podjęcia pracy, dzięki takim formom jak:
- Warsztaty Terapii Zajęciowej mające na celu przygotowanie do podjęcia pracy oraz zwiększenia własnej aktywności. Mieszczą się tam takie pracownie jak: Gospodarstwa Domowego, Sztuki Użytkowej, Dziennikarstwa i Fotografii, Mody oraz pracownia Stolarska i Introligatorska. Część z tych pracowni przygotowuje osoby niepełnosprawne bezpośrednio pod kątem wybranych branż na rynku, np. w zakładach odzieżowych czy zakładach drukarskich. Np. dzięki warsztatom w pracowniach Mody kilka osób znalazło zatrudnienie w lokalnych zakładach odzieżowych. W pracowni Dziennikarstwa i Fotografii uczestniczą przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością ruchową. Zdobywają tu przygotowanie do pracy biurowej, w zakładach fotograficznych, punktach ksero czy na rynku usług internetowych. Osoby w tej pracowni m.in. redagują stronę internetową Warsztatów Terapii Zajęciowej; (www.teatrgrodzki.pl/wtz). Pracownia Sztuki Użytkowej zajmuje się m.in. wytwarzaniem do kwiaciarń drobnych upominków zwanych tu duperelami. Instruktorzy Warsztatów Terapii Zajęciowej zajmują się również doradztwem zawodowym dla swoich wychowanków, pomagają w poszukiwaniu pracy oraz uczą zachowania się podczas rozmów kwalifikacyjnych.


- Powstały w grudniu 2004 roku Zakład Aktywności Zawodowej obecnie zatrudnia 40 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W ZAZ znajduje się introligatornia, pracownia grafiki oraz drukarnia. W pracowniach realizowane są zamówienia nie tylko na potrzeby Stowarzyszenia, ale również dla klientów zewnętrznych. Maksymalny czas zatrudnienia w ZAZ wynosi trzy lata i po tym czasie osoby niepełnosprawne muszą samodzielnie podjąć pracę poza Ośrodkiem.
W 2007 roku nastąpił przełom na runku pracy i coraz częściej sami pracodawcy starają się o zatrudnienie osób niepełnosprawnych, między innymi wychowanków Stowarzyszenia Teatr Grodzki. Zgłaszają się tu pracodawcy z konkretnym zapotrzebowaniem i pod kątem tych potrzeb Stowarzyszenie szuka osób niepełnosprawnych mogących wykonywać taką pracę, przy czym ingerencja Ośrodka nie kończy się na pośrednictwie między pracodawcą a pracobiorcą. Instruktorzy jeżdżą ze swymi podopiecznymi na praktyki oraz pomagają zaadaptować się w nowych miejscach pracy.

Jak widać na przykładzie bielskiego Stowarzyszenia Teatr Grodzki, dobry pomysł i zaangażowanie chętnych osób pozwala stworzyć coś wartościowego, co pomaga ludziom znajdującym się dotychczas na marginesie życia społecznego wyjść z cienia i zasymilować się ze społeczeństwem, znajdując możliwość do samorealizacji.

Karolina Bławat, Kinga i Krzysztof Macak, Roman Zieliński,

 

W ruinach nowe życie

Stary budynek po dawnych zakładach włókienniczych w Bielsku-Białej został zaadaptowany przez Stowarzyszenie Teatr Grodzki na Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zakład Aktywizacji Zawodowej. Dwupiętrowy gmach został podarowany przez Urząd Miasta Stowarzyszeniu, które tchnęło w niego nowe życie, o czym mieli okazję przekonać się uczestnicy organizowanego przez bydgoską ?Arkę? szkolenia psychologiczno-zawodowego. Kierowniczka Ośrodka w kilku zdaniach opowiedziała historię powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładu Aktywizacji Zawodowej oraz przedstawiła plany na przyszłość. Scharakteryzowała zwiedzającym profil działania sześciu pracowni WTZ. Po tym wstępie grupa zwiedzających udała się na drugie piętro w celu osobistego zapoznania się z instruktorami i uczestnikami oraz pracą, którą się zajmują. ZAZ podzielony jest na trzy pracownie, które mieszczą się na parterze i pierwszym piętrze wraz z administracją. Na parterze znajduje się drukarnia offsetowa, a na pierwszym piętrze dwie pozostałe pracownie. Po ZAZ oprowadzał jego kierownik, który opowiedział o produkcji jaką wykonuje zakład oraz o współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami, dla których są nierzadko podwykonawcami. Osoby zatrudnione w ZAZ za swą pracę otrzymują wynagrodzenie zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Niektórzy zwiedzający byli zaskoczeni, że osoby niepełnosprawne przy niedużej pomocy osób drugich doskonale sobie radzą na otwartym rynku pracy, a ich wyroby jakościowo niczym nie odbiegają od wyrobów osób pełnosprawnych. Szkoda tylko, że tak dobrze zorganizowanych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w Polsce jest zbyt mało. Należy mieć nadzieję, że inni wezmą z tych warsztatów przykład i zastosują go w innych rejonach kraju.

Alina Truszczyńska i Stanisław Kalinowski


Ustrońskie atrakcje

Zachęcamy do pobytu w niepowtarzalnej scenerii. Proponujemy oryginalną serię kosmetyków odmładzających. Przyjdź i sprawdź sam:
? GROTA SOLNA w Domu Zdrojowym, ul. Sanatoryjna 7
? Cafe Gallery zaprasza na super smaczną kawę, obejrzenie intrygujących dzieł malarskich rodzimych artystów oraz zachęca do podjęcia jedynie słusznej decyzji zakupu obrazu z Galerii ? ul. Szpitalna 15
? Kolej Linowa Krzesełkowa oraz Letni tor Saneczkowy na Czantorię
? Park Linowy Równica
? Baseny solankowe
? Zakład Przyrodoleczniczy Ustroń Zawodzie
? Kryte baseny kąpielowe w domu wczasowym ?Mazowsze? ? Ustroń Jaszowiec oraz pływalnia ?Delfin? w Skoczowie
? Korty tenisowe w centrum Ustronia ? otwarty; nad rzeką Wisłą i kryty; w hali k/stadionu
? Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu Zawodziu
? Jaskinia jodowo-solna z wykorzystaniem soli z Morza Martwego ? sanatorium ?Malwa? w Ustroniu Zawodziu
? Muzeum Regionalne ?Stara Zagroda? w Ustroniu Centrum
? Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa w Ustroniu Centrum
Wszystkie te atrakcje czekają na Ciebie!

oprac. Edyta Chudecka

 

Trochę Foto-wspomnień:

Mamy profil na Facebooku

1,5 % dla Funkcji Arka

Przekaż nam 1,5%
ze swojego rozliczenia
podatkowego.

Pomóż Nam Pomagać...

logo oppNasza Fundacja to organizacja
pożytku publicznego.

KRS: 0000294020 

 

1 5 3x2

   Czytaj więcej...

Spotkanie z Mistrzem

Drodzy Arkowicze!

Jest już dostępna płyta z tegorocznego spotkania w Pieczyskach. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Fundacją. tel. 52 322 56 70

spotkanie 2014

Polecamy

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 22

Wczoraj 362

W tym tygodniu 22

W tym miesiącu 7240

Wszystkie wizyty 1299847

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu