Fundacja Arka

Bydgoszcz

Tryszczyn 2021

Nowa książka "Listy do..."

Spotkanie w Tryszczynie było okazją do wypromowania kolejnej bo już 14 pozycji wydawniczej z twórczością osób niepełnosprawnych

„Listy do..” to dzieło Agnieszki Michalik, byłej uczestniczki konkursów literackich Arki

Agnieszka poszukując wydawnictwa zwróciła się do nas z prośbą o pomoc .Po konsultacji z naszym ulubionym wydawnictwem „Margrafsen” przystąpiliśmy do pracy.

Można być zdrowym i żyć na tym świecie jak bąbel na wodzie. Można również w swej bezsilności chłonąć życie każdym zmysłem, kochać świat i próbować tą miłością zarazić innych. Tak czyni Agnieszka od 13 lat oddychająca za pomocą respiratora. Jest kolejną osobą, która pokazała, że projekt „Poznaj siebie, wykorzystaj swoje możliwości” realizowany w przeszłości miał sens. Uczestnicy opuszczali wówczas Ustroń z postanowieniem wprowadzenia zmian w swoim życiu. Wielu się to udało. Dzisiaj Agnieszka dołączyła do tego grona. Maksymalnie wykorzystała możliwości, jakie dało jej życie. Dla fundacji, realizującej projekty aktywizujące ludzi niepełnosprawnych, takie osoby są motorem do dalszych działań, dodają skrzydeł. Ufamy, że „Listy do…” sprawią, że zatrzymamy się na chwilę w codziennym biegu, docenimy piękno świata wokół nas i zweryfikujemy swoje podejście do otaczającej rzeczywistości.

W kilku słowa skierowanych do Fundacji Agnieszka napisała tak

„Już dawno chciałam coś napisać, ale jak zaczęłam dotarło do mnie, że nie mam siły na opasłe tomiszcze, dlatego to raczej opowiadanie niż książka. do kogo te listy? każdy zinterpretuje jak chce,. Zwyczajna moja historia może byłaby zbyt nudna. Myślę, że forma listów jest bardziej intrygująca.

Ludzie korzystają ze wszystkiego co przynosi im życie bez mrugnięcia okiem, nie wiedząc nawet, że gdzieś obok istnieją takie osoby jak ja. mające takie same emocje. A właściwie dlaczego nie mieliby się o tym dowiedzieć?

Warto zatem spełniać marzenia, a wydawnictwo Margrafsen wraz z Fundacją Arka zrobili to przepięknie....

Ta książka to cegiełka na rzecz fundacji. Zapraszamy do kontaktu z nami nabycia tej niecodziennej pozycji

Warsztaty wokalne

„…chodź pomaluj mój świat” brzmiało również na warsztatach muzycznych.

Miłka z Arturem przez cały czas „otwierali paszcze” uczestników próbując wydobyć z nich najróżniejsze dźwięki. Miłka zadbała również o stan ich ciała wprowadzając elementy gimnastyki rozciągającej ich przykurczone siedzeniem mięśnie.

Przez cały czas rozwiązywali quizy muzyczne w oparciu o kolorowe polskie piosenki śpiewając rozpoznane melodie. Uczestniczyli również w konkursie „jaka to melodia„ śpiewając odgadnięte melodie solo lub wspólnie.

Radek Tomaszewski i Dawid Poliński uświetnili wieczór podsumowujący nasz pobyt śpiewając piosenki min. „Pięknie żyć” i „Nasza niebezpieczna miłość” Dawid Poliński śpiewając to nasza miłość

 

Rozgrzewka oraz dyskoteka

Spotkanie w Tryszczynie było okazją do zaprezentowania tańca wyróżnionego w konkursie fundacji Wiatrak z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Po raz pierwszy grupa taneczna mogła wystąpić z tym tańcem i nie tylko przed publicznością.

Tanecznie również przebiegała gimnastyka poranna w rytm znanych i lubianych melodii..

Zwieńczeniem tanecznych działań była szaleńcza dyskoteka kończąca nasz pobyt. A to dzięki DJ czyli Kasi Boruch, która tak dobrała nagrania ze nie sposób było nie wejść na parkiet i odreagować się w rytm porywających rytmów.

 

Warsztaty malarskie

Główne hasło tegorocznych tryszczyńskich warsztatów arkowych brzmiące: „…chodź pomaluj mój świat” stworzyło twórczą atmosferę. By zaprosić wszystkich chętnych do podjęcia działań malarskich potrzeba było stworzyć Pracownię. Patio w Park-hotelu udekorowane zostało pracami uczestników zajęć plastycznych w MDK4, materiałami plastycznymi a zawołanie: „Chodź pomaluj SWÓJ ŚWIAT” (parafraza wyżej cytowanego wersetu poczyniona przez artystę malarza Waldemara Zyśka prowadzącego wrześniowe warsztaty plastyczne) zabrzmiało jak zaproszenie do aktywnego relaksu (arte-terapii). Zmotywowani Arkowicze: kolorami, strukturami; z uczuciem i wypiekami na twarzy zapełniali białe, czarne i kolorowe kartony. Etiudy wykonane w technikach rysunkowych i malarskich choć dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń estetycznych były wstępem do realizacji głównego zadania. W tym celu potrzebna była myśl przewodnia. Stało się nią credo: „SOLI DEO” (Jedynemu Bogu) umieszczone przez Stefana Wyszyńskiego  na swoim herbie biskupim. Było inspiracją do stworzenia zbiorowej wielkoformatowej mozaiki obrazującej duszę ludzką (serce) opatrzonej tym cytatem. W trakcie integracyjnych wieczorów w formie zbiorowego rozwiązywania krzyżówki została przybliżona postać i dokonania Kardynał Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (obchody uchwalone decyzją Sejmu R.P.). Każdy z uczestników wykonał także indywidualnie polichromię serca w technice: mozaiki, witrażu lub technice mieszanej które wziął do domu jako pamiątkę miłych doznań artystycznych.

mgr sztuki  Waldemar Zyśk

 

Informacja dotycząca Tryszczyna

Kochani uczestnicy wyjazdu do Tryszczyna

Z uwagi na bardzo krótki czas naszego pobytu odwołujemy aukcję. Jeśli będziecie chcieli wspomóc fundację będzie można nabyć w formie cegiełki płyty z filmami z poprzednich wyjazdów oraz nowowydaną przez nas książkę Agnieszki Michalik „Listy od…”

Do zobaczenia :)

tryszczyn

Tryszczyn 2021

Informacja dla osób biorących udział w tegorocznym spotkaniu integracyjnym w Tryszczynie.

Każdy z uczestników, który zamelduje się w hotelu otrzyma obiad.

Do osób, które będą przyjeżdżały do Tryszczyna PKSem.

Po wyjściu z Dworca PKP, prosimy przejść na drugą stronę ulicy i wsiąść w tramwaj linii 5 (Łoskoń) lub 8 (Kapuściska). Do przejechania będzie 7 przystanków. Wysiadacie na przystanku „Dworzec Autobusowy”. Po prawej stronie będzie widoczny dworzec autobusowy a po lewej Centrum Handlowe Focus. W tym momencie w zależności, który rozkład jazdy wybierzecie musicie się udać albo na dworzec autobusowy albo na przystanek przy Focus od strony ul OGIŃSKIEGO (przystanek od strony Mostu Uniwersyteckiego). W Tryszczynie wysiadacie na przystanku przy sklepie DINO. Na stornie internetowej fundacji  po wejściu w zakładkę „działalność” jest zakładka „Tryszczyn 2021”. Są tam umieszczone rozkłady jazdy autobusów.

W przypadku pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt z fundacją.

 

Planujemy małą aukcję, więc jeśli macie jakieś fajne drobiazgi i chcecie dać im drugie życie, zachęcamy do zabrania .

 

Prosimy o zabranie dobrych humorów!

Do zobaczenia ! :D

Rozkład jazdy autobusów do Bydgoszczy

Rozkład jazdy autobusów do Tryszczyna

 

 

WSPIERAJĄ NAS

Tyle osób nas odwiedza

Dziś 363

Wczoraj 195

W tym tygodniu 1120

W tym miesiącu 5708

Wszystkie wizyty 1307779

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Fundacja Arka na Facebooku

Fundacja Arka na Facebooku

Znajdź w tym portalu